poniedziałek, 3 stycznia 2011

Bokser


Założyłam tego bloga,bo kocham boksery,i sama je posiadam.
Zacznijmy od tego,że będę tu pisać o tej rasie i wrzucać ich zdjęcia,które sama zrobię.Miejmy nadzieję,że takich będzie jak najwięcej.Będą tu też wzmianki o innych rasach,lecz przeważać będą właśnie boksery.

Wygląd ogólny

Grzbiet nosa tego psa jest skrócony, a stop jest wyraźnie zaznaczony. Psy tej rasy mają tzw. przodozgryz, czyli dolne siekacze wystają przed górne. Uszy kopiowane lub wiszące, szeroko rozstawione. Ogon zazwyczaj kopiowany,wysoko osadzony.

Szata i umaszczenie

  • Włos jest krótki, twardy, lśniący i przylegający do skóry.
  • Umaszczenie jest żółte lub pręgowane, choć zdarzają się psy czarne i białe. Maść żółta występuje w różnych odcieniach, od jasnożółtego do ciemno-rudo-brązowego lub czerwonożółte. Maska jest czarna. Odmiana pręgowana ma na żółtym tle w wymienionych powyżej odcieniach, ciemne lub czarne pręgi przebiegające w kierunku żeber. Barwa tła musi wyraźnie kontrastować z barwą pręg. Białe znaczenia nie są niepożądane, mogą wręcz korzystnie wpływać na estetykę umaszczenia, nie mogą jednak zajmować więcej niż 1/3 powierzchni ciała. Boksery z większą ilością białych znaczeń oraz boksery białe nie są dopuszczane do dalszej hodowli.

    Zachowanie i charakter

    Pies żywiołowy, wesoły i skłonny do zabaw. Wadami w usposobieniu boksera są: złośliwość, podstępność, niezrównoważenie, brak temperamentu, bojaźliwość. Psy z wadami charakteru są eliminowane z dalszej hodowli. Ich charakter oceniany jest za pomocą testów psychologicznych przez ZKwP. Sprawdza się w szkoleniu, wymaga jednak odpowiedniej stymulacji i regularnych ćwiczeń. Jest psem rodzinnym, towarzyskim, źle znoszącym samotność.

    Wzorzec opisuje jego charakter następująco: "Bokser powinien mieć silny system nerwowy, być pewny siebie, spokojny i opanowany. Jego charakter należy do najważniejszych cech rasy i powinno się zwracać nań wielką uwagę. Przywiązanie i wierność w stosunku do właściciela i całego domu, jego czujność i odwaga jako obrońcy słynie od dawna. Bokser jest łagodny wobec domowników, ale nieufny w stosunku do obcych, radosny i przyjazny w zabawie, ale nieustraszony w poważnych sytuacjach. Jest łatwy w szkoleniu ze względu nas woją karność, rezolutność, wrodzoną odwagę, naturalną ostrość i rozwinięty zmysł węchu. Jako pies mało wymagającym a równocześnie bardzo czysty jest ceniony zarówno wrodzinie jak i jako pies obrończy, towarzyszący i służbowy."

Zdrowie i pielęgnacja

Boksery to psy aktywne, niezmordowane na spacerach, wymagające dużo ruchu i zajęcia. Zdarzają się w tej rasie skłonności do dysplazji, zwyrodnienia kręgosłupa i niewydolności mięśnia sercowego. Długość życia u tej rasy to przeciętnie 11 lat. U psów tej rasy istnieje ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka Boksery są psami podatnymi na nowotwory, alergie, oraz zapalenia górnych dróg oddechowych. Są psami bardzo źle znoszącymi skrajne, tj. bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury, m.in. ze względu na budowę kufy. Bokser jako pies nieposiadający podszerstka, jest psem mało odpornym na chłód, dlatego trzymanie go w kojcach, budach jest niewskazane.

Ciekawostki

Europejskie (i niektóre poza-europejskie) Kluby Boksera są zrzeszone w organizacji Association Technique Internationale du Boxer - ATIBOX . Atibox organizuje co roku trzy imprezy związane z tą rasą:

  • Legendarny ściskoszczęk boksera, jest przesądem. Nie ma mechanizmu zaciskającego szczęki boksera przy ugryzieniu. Uchwyt boksera jest pozostałością po pierwotnym przeznaczeniu psa - przytrzymywaniu zwierzyny. Pies rasy bokser jest psem o bardzo odpornym na ból. Aby bokser rozluźnił uścisk szczęk w ostateczności należny uszczypnąć go w wewnętrzną część uda tylnej nogi, lub w końcówkę kopiowanego ucha.
  • Bokser w ataku wykorzystuje przede wszystkim swoją masę, uderzając i przewracając napastnika.
  • Uzębienie boksera - małe siekacze, niezbyt rozwinięte kły są powodem dla których bokser rzadko atakuje poprzez ugryzienie.
  • W Polsce rejestruje się coraz mniej rasowych bokserów z uprawnieniami hodowlanymi.
Jeśli chciałbyś kupić boksera to:

Dokładnie zapoznaj się z opisem rasy,a szczególnie jej charakteru.

Zastanów się czy masz odpowiednio dużo czasu,by poświęcić go na wychowanie psa.

Wybierz DOBRĄ HODOWLĘ gdzie właściciele są pochłonięci pasją i swoim hobby,a nie chęcią zysku.

Upewnij się,że jesteś w stanie przeznaczyć dużą sumę pieniędzy na leczenie boksera,ponieważ są to psy chorowite.

2 komentarze: